Facebook Kendi Akıllı Telefonunu Geliştiriyor!

Yazar:


Geçtiğimiz Nisan ayında ortaya çıkan Facebook’un kendi akıllı telefonunu piyasaya süreceği iddiası yeni bir haberle güçlendi. Son dönemde mobile yoğunlaştığı gözden kaçmayan Facebook, New York Times’ın haberine göre, kendi akıllı telefonu için çalışmalarına başladı.


Facebook daha önce biri 2010 yılında diğeriyse 2011’in Kasım ayında olmak üzere iki kere akıllı telefon geliştirme girişiminde bulunmuştu. Ancak çıkan son habere göre Facebook bu kez kararlı görünüyor. Zira sosyal ağ devinin kendi akıllı telefonunu geliştirmek için biri iPad’te olmak üzere, iPhone’da görev almış yarım düzine Apple mühendisiyle anlaştığı belirtiliyor.


“Buffy” adıyla çağrılan projede Facebook, akıllı telefonunun üretimi konusunda HTC ile işbirliği yapacak. Android işletim sistemine sahip olacağı tahmin edilen akıllı telefon, uygulama bakımından da zengin olacak. Facebook’un halihazırda Camera ve Messenger gibi bağımsız uygulamaları bulunuyor. Ayrıca şirket, Instagram gibi bir devi de elinde tutuyor.


Facebook’un bu hamlesinde rakibi Google’ın payını da göz ardı etmemek gerek. Zira Temmuz ayında yeni tabletini satışa sürecek olan Google, geçtiğimiz hafta Motorola Mobility’yi 12.5 milyar dolar karşılığında bünyesine katmıştı. Elinde Nexus gibi piyasada yerini bulmuş bir marka bulunan ve aynı zamanda Android gibi piyasadaki iki önemli işletim sisteminden birine sahip olan Google, mobil platformda Facebook’tan bir hayli önde yer alıyor.


Keza Facebook’un kendi akıllı telefonuna sahip olmak istemesindeki bir diğer etken, 900 milyonun üstündeki kullanıcısı sayısı ile birlikte etkileşimi daha da artırmak ve şu anda istenilen seviyede olmayan mobil gelirlerinde daha iyi sonuçlar elde etmek. Açıkçası Facebook’un içerikten, reklam modeline kadar kendi platformunu oluşturmak ve kontrol altında tutmak istediğini söyleyebiliriz.


İlgili Aramalar:facebook,akıllı telefon,facebook akıllı telefon çıkarttı

1 yorum → "Facebook Kendi Akıllı Telefonunu Geliştiriyor!"

frvi
10 Aralık 2013 16:34

facebooktan bu beklenilirdi zaten bunu da yaparlar onlar

Yorum Gönder

Sponsorlar

konteyner ev prefabrik ev fiyatları Sosyal medya Sosyal medya

Son Yazılar

Son Yorumlar

Destekleyiciler

Çerezler

Bloggers - Meet Millions of Bloggers
Pekmez Gibi Blog - Sosyal Medya ve Seo Blogu: Facebook Kendi Akıllı Telefonunu Geliştiriyor!.
Hit Adam Site Analiz