Android İşlemcili Telefonlarda Batarya Performansını Arttırma Yöntemleri

Yazar:

Android telefonlarda şarj ömrünü uzaltma yöntemleri


android batarya ömrü
Android işlemcili telefonlarda şarjın az gitmesi bir sorundur. Anlatacaklarımız test edilmiştir ve işinize yarayacağınıız düşünüyoruz. Bu uzun testte kullandığımız telefon, androidli '' samsung wonder gt-i8150 '' dir. Android de Google markette şarjın uzun gitmesi için uygulamalar mevcuttur. '' JuiceDefender '' da bir seçenektir batarya saver olarak ama biz '' easy battery '' yi kullanacağız. Task killer olarakda '' Task manager '' ı.
Bazıları derki, androidde task killerlar işe yaramaz. Biz neden işe yaramadığını ve yarayacağını anlatacağız. İşin püf noktası task killer ların devamlı arka planda çalışan uygulamalara çaresiz kalması. Açılıp, iş bittikten sonra uygulamayı hemen kapattığı için işe yarayabilir. '' Task manager '' da  ignore listesi yapılmalı ve sistemin çalışan uygulamaları eklenmelidir. Bunlar saat, hava durumu gibi yüklü gelen uygulamalardır.
İşinize fazla yaramayan ve pilin uzun gitmesini istiyorsanız bazı uygulamaları kaldırmalısınız eğer arka planda devamlı çalışıyorlarsa hemde ''task manager a rağmen veya girip çıkıp duruyorlarsa bellek ram ına.

''  Task manager '' da '' auto-kill delay '' modunda sıfır ı işaretlerseniz, siz çıktıktan hemen sonra uygulamayı kapatır. Bu bir dakka da olabilir, zira siz geri aynı uygulamaya girebilirsiniz ve tekrar başlatmak fazla pil yer.
Ha unutmadan, '' easy battery''  de ''battery saving brightness '' a tıklayarak, pil azaldığında, ışık ekran süresini, aydınlık miktarını değiştirmemesini sağlayabilirsiniz, advanced modda. Bu önemli olabilir çünkü tekrar girip ayarlarla uğraşmak istemeyen olabilir..

'' Easy battery '' de mesela '' intelligent mode '' da telefonunuz 1 günü devirebilir veya daha fazla helede arka planda çalışanları kaldırmışsanız.. Ama intelligent mode da telefon ışığı kapandığında wi-fi ve 3g yani mobil data, kapanır. Siz mesela facebook mesengerdan mesaj bekliyorsanız, telefon ışığı kapalıyken alamazsınız mesajı. Ekran açılıp, data geldiğinde mesajınız gelir..  '' advanced mode '' da mobil data yı devre dışı bırakıp yani açıp, telefon ışığı kapalıykende veri alabilirsiniz ama telefon şarjı çabuk gitmeye başlayacaktır..

Eğer dediklerimi yapmazsanız 3g si açık ve uygulaması çok olan telefonunuz 4-5 saat zor dayanır bu dediğim samsung wonder gt-i8150 modelinde, tabi dediğim gibi çok yüklüyse telefonunuz ama sistem çalışanları ve fazladan 6,9 luk ''dr.web anti-virus light'', ''whats upp'' 5,8 mb, ''facebook'' 20 mb, 14 mb lık viber, 6,9 mb lık hotmail,  uygulamaları açıkken yani ignore listesinde ve arka planda çalışırken. Bu durumda  222 mb kullanılmıştır ram bellekten, 84 mb lik kullanılmamış ram kalır(toplam bellek ram i 512 mb aslında ama başka ana sistem çalışıyor geri kalanında, android işletim sistemi gibi) ve gir-çık trafiği kapandığından, bunlar dışında pilden enerji az gider ve piliniz çok gider.. Zaten dediğim gibi sistemin yüklediği çoğu uygulama çalışıyor bu arada..
Dediklerim yapıldığında, yarım saatlik hoparlardön konuşma, yarım saat nette gezinme, 3g mobil data her an açıksa, 8-9 saatlik bir kullanım olacaktır. Test telefonunda 40 civarı yüklü gelen uygulama yanında 75 uygulama yüklenmiştir, bunu da dikkate alın. Dediğimiz gibi '' energy saver '' da intelligent moda da  bir günü devirebilirsiniz...

Yazar; Baykal Karasüleymanoğlu


İlgili Aramalar:android telefonlarda batarya tüketimini azaltma,android telefonlarda pil tüketimini azaltma,akıllı telefonlarda batarya tüketimini azaltma,akıllı telefonlarda pil tüketimini azaltma , android telefonlarda pil ömrünü arttırma

3 yorum → "Android İşlemcili Telefonlarda Batarya Performansını Arttırma Yöntemleri"

Adsız
3 Mart 2013 16:40

mikro-süperkapasitör göre 5 saniyede şarj edilebilecek artık telefonlar.

Çatlak Dünya
25 Mart 2013 12:29

Benim telefonumda galaxy wonder :D

baykal karasüleymanoğlu
17 Mayıs 2013 13:02

telefon şirketlerinden ucuz ve 3g si her daim açıkken, şarjı çok giden akıllı telefonlar bekliyoruz :D..

Yorum Gönder

Sponsorlar

konteyner ev prefabrik ev fiyatları Sosyal medya Sosyal medya

Son Yazılar

Son Yorumlar

Destekleyiciler

Çerezler

Bloggers - Meet Millions of Bloggers
Pekmez Gibi Blog - Sosyal Medya ve Seo Blogu: Android İşlemcili Telefonlarda Batarya Performansını Arttırma Yöntemleri.
Hit Adam Site Analiz